Płońsk.06.06.2011

Informacja – Ogólnopolski Zlot Klubów 4H

W dniach 3-4 czerwca w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbył się XII Ogólnopolski Zlot klubów 4H. Zlot ten odbywał się pod hasłem „Rozwijanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży” i połączony był z Krajową Konferencją na ten temat oraz z Ogólnopolskim Konkursem „Goście w naszej gminie”. Patronat honorowy i finansowy sprawowali: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowieckie i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny zapewnili: Agro Serwis, Poradnik Rolniczy, AGRO i Gazeta Sołecka.
Organizatorami zlotu byli: Fundacja Edukacyjna 4 H w Polsce oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie.

Wsparcia finansowego udzielili:

- Partner Główny Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce – Fundacja BGŻ
- władze lokalne: Starostwo Powiatowe w Płońsku, Urząd Miasta w Płońsku, Urzędy Gmin powiatu płońskiego: Płońsk, Naruszewo, Załuski, Baboszewo, Dzierzążnia, Sochocin.
- inni - Krajowa Izba Rolnicza, Heifer International Poland, Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Banki Spółdzielcze w Płońsku i Załuskach, Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala w Płońsku.


Zlot rozpoczął się 3 czerwca wspólnym spotkaniem integracyjnym przy ognisku, w którym uczestniczyło 300 osób – klubowiczów 4H z Polski. Podczas wspólnego biesiadowania dzieci i młodzież śpiewały swoje lokalne piosenki. Elementem integracyjnym w trakcie zabawy był również występ amatorskiej grupy teatralnej – czarodziejki z Łysej Góry z woj. świętokrzyskiego. Ognisko zakończyło się wspólną dyskotekową zabawą.
4 czerwca był głównym dniem zlotu, w godzinach rannych dojechali pozostali klubowicze, dzieci niepełnosprawne i mieszkańcy z Domu Dziecka w Płońska, razem 450 osób. O godz. 9.30 nastąpiło oficjalne, uroczyste otwarcie zlotu. Zgodnie z programem dorośli i zaproszeni goście udali się na konferencję „Rozwijanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży”, a na scenie rozpoczęła się część artystyczna, skierowana do dzieci i młodzieży, prowadzona przez profesjonalnych prezenterów.

Konferencję „Rozwijanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży”, w której uczestniczyło 80 osób, prowadził pan dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa w PAN, który przedstawił ujęcie przedsiębiorczości wiejskiej w świetle wyzwań wynikających z przemian strukturalnych na obszarach wiejskich. Pani dr Iwona Nurzyńska również z tego instytutu przedstawiła szanse i bariery rozwoju przedsiębiorczości z perspektywy przedsiębiorców. Słuchacze usłyszeli także jak funkcjonuje Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, zagadnienia te przedstawiła pani Marzena Rogozińska z Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich. Pani Danuta Kucińska – kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze przedstawiła formy wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Ciekawą prezentację o działalności klubów 4H w Finlandii przedstawił pan Ireneusz Kamiński z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Lokalnego w Płocku. Konferencję zakończyła dyskusja na temat szans i barier rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Mocnym akcentem był program HUGO. Rozpoczął się wjazdem Hugo, policyjnym samochodem na sygnale, w eskorcie policjantów na motocyklach. Następnie odbyły się bardzo interesujące dla dzieci pokazy i konkursy m.in. konkurs polegający na rozpoznaniu przeznaczenia strojów strażackich wykorzystywanych w różnych akcjach. Nagrodą główną w tym konkursie było obejrzenie panoramy Ośrodka Poświętne z 25 metrowego podnośnika wozu strażackiego. Odbył się także występ sygnalistów połączony z pogadanką nt. międzynarodowego roku lasów i zagrożeń, jakie niosą śmieci w lesie.

Na scenie po patronatem Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku „Teatr 6 dębów” przedstawił bajkę oraz odbył się pokaz tańca towarzyskiego. Część artystyczną wzbogaciły występy uczniów ze Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka” , Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Publicznego Nr 2 w Płońsku oraz grupa animatorów z Sochocina. Finał części artystycznej to wspólne śpiewanie piosenek, specjalnie przygotowanych na tę uroczystość przez panią Marzenę Kunicką – dyrektor Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka ” - pt. „ Mały Płońszczanin” i „ Zaproszenie do Płońska” Jednocześnie przy dźwiękach płynących ze sceny, przez cały czas odbywały się warsztaty edukacyjne dla klubowiczów w zakresie: wytwarzania rękodzieła ludowego, rzeźbienia w drewnie, malowania na szkle, ozdabiania ramek do zdjęć różnymi metodami, ręcznego zdobienia pudełek i torebek, zdobienia przedmiotów metodą "de coupage", tworzenia małych dzieł sztuki poprzez zabawę z papierem i bibułą, logicznego myślenia – gry planszowe. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w tych warsztatach, każde z nich zabrało własnoręcznie wykonane dzieła do domu.
O godz. 16.00 rozpoczął się najbardziej oczekiwany przez klubowiczów punkt programu tj. podsumowanie Ogólnopolskiego konkursu „Goście w naszej Gminie”.
Do konkursu zgłosiło się 21 klubów z całej Polski i tyle prac zostało przesłanych do oddziału Poświętne w Płońsku, gdzie zostały ocenione przez komisję powołaną przez Prezes Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce Panią Katarzynę Boczek. Zgodnie z regulaminem przyznano 4 pierwsze miejsca, 4 drugie, 5 trzecich oraz główną nagrodę – Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nagrodę specjalną – statuetkę Przyjaznego Skrzata LGD - Przyjazne Mazowsze.

Laureatami zostali:
I kategoria tematyczna – „Usługi turystyczne”

I miejsce Klub 4H „ Muchomorki” – Gimnazjum w Baboszewie woj. mazowieckie Klub 4H „ Iskra ” Szkoła Podstawowa w Ożarowie, woj. świętokrzyskie
II miejsce Klub 4H „ Olszynki” - Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie woj. świętokrzyskie Klub 4H „ Horizon” - Szkoła Podstawowa we Wrześni, woj. wielkopolskie
III miejsce Klub 4 H „Polne Kwiatki” - Szkoła Podstawowa w Zembrowie , woj. mazowieckie Klub 4H „ Perełki ” - Szkoła Podstawowa w Chodlu, woj. lubelskie

W II kategorii tematycznej „Towary: wyroby, rękodzieło”

I miejsce
Klub 4H „Europek ” przy Zespole Szkól Szkolno- Przedszkolnym w Kałkowie, woj. opolskie
Klub 4H przy Szkole Podstawowej w Myśligoszczy, woj. pomorskie
II miejsce
Klub 4H „Dobrani „ ze Szkoły Podstawowej z Dobrzyniówki, woj. podlaskie
Klub 4H „ Poziomki ” – Gimnazjum z Popław, woj. mazowieckie
III miejsce
Klub 4H „ Ecochampions” - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Pierśćca ślaskie Klub 4H „ Ekolodzy” – Szkoła Podstawowa z Gumowa
Klub 4H „ Wierzbowe Kotki” – Szkoła Podstawowa z Oleśnik woj. lubelskie.


Nagrody wręczali: Eugeniusz Chyłek – Naczelnik Wydziału Doradztwa Rolniczego i Transferu Wiedzy w MRiRW, Michael Henny - attache do spraw rolnictwa z Ambasady Amerykańskiej w Polsce, Marzena Rogozińska – Kierownik Wydziału Rolnictwa Żywności , Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Katarzyna Boczek - Prezes Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce, Grażyna Opolska – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agata Sosińska - Dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku , Beata Pierścińska - wójt gminy Naruszewo, Aleksander Jarosławski – wójt gminy Płońsk, Mirosław Opolski – wójt gminy Dzierzążnia, Anna Zielaskiewicz – Urząd Gminy Baboszewo, Renata Bilińska – Urząd Gminy Sochocin, w imieniu wójta gminy Załuski nagrodę wręczyła dyrektor Oddziału Poświętne Agata Sosińska.
Warto nadmienić w tym miejscu, że w ramach tematyki konkursu, gminy: Sochocin i Naruszewo przyjęły nasze zaproszenie i bardzo ciekawie zaprezentowały walory swojego terenu pod kątem turystycznym na przygotowanych stoiskach.
W tegorocznym XII Ogólnopolskim Zlocie klubów 4H uczestniczyło w sumie 750 dzieci, młodzieży i opiekunów. Cały zlot przebiegał w przyjaznej i miłej atmosferze, służył wymianie doświadczeń i nawiązywaniu nowych znajomości oraz planom na przyszły rok.
Co ważne pogoda i humory dopisały, było ciepło, słonecznie i radośnie.

Daniela Makowska
Danuta Arcipowska

Zespół Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki

TAM BYLIŚMY...

Prace zgłoszone do konkursu
Statuetka Przyjaznego Skrzata ufundowana przez LGD – Przyjazne Mazowsze

Powrót »