Aktywność popłaca – współpraca wzbogaca

"Aktywność popłaca - współpraca wzbogaca" to sztandarowe hasło Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze.

Jak powstała Lokalna Grupa Działania "Przyjazne Mazowsze"?

15 maja 2003 roku grupa pracowników Regionalnego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Poświętne w Płońsku zarejestrowała Mazowieckie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego (MSDR).
Stowarzyszenie to realizowało wiele projektów m.in. uczestniczyło w Schemacie I Pilotażowego Programu Leader+ (Schemat PPL+). Członkowie Stowarzyszenia mają bogate doświadczenia w realizacji operacji dzięki wykonaniu 22 projektów zrealizowanych na obszarach wiejskich. Realizując działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Stowarzyszenie przystąpiło do realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Osi 4 – Leader. W tym celu na Walnym Zebraniu Członków MSDR 30 lipca 2008 r. podjęto uchwałę w sprawie opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju i zmian w statucie. Od 29.10.2008r. stowarzyszenie działa jako Lokalna Grupa Działania "Przyjazne Mazowsze". Do stowarzyszenia przystąpiły gminy powiatu płońskiego stanowiąc sektor publiczny LGD, przedsiębiorcy – sektor gospodarczy oraz inne stowarzyszenia –sektor społeczny. Podczas warsztatów w listopadzie 2008r. odbywających się w gminach powiatu płońskiego wypracowano Lokalną Strategię Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze. W jej przygotowaniu uczestniczyli mieszkańcy gmin: Baboszewo, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Ojrzeń, Płońsk, Sochocin, Załuski, Raciąż Miasto i Raciąż Gmina.
Wybór Lokalnej Grupy Działania „Przyjazne Mazowsze” do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) W związku z szansą na uzyskanie wsparcia z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach PROW „Oś 4 Leader” Lokalna Grupa Działania Przyjazne Mazowsze, w odpowiedzi na konkurs, złożyła 15 stycznia 2009 r. do Urzędu Marszałkowskiego 2 wnioski o „Wybór lokalnej grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju” oraz wniosek o przyznanie pomocy na „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja”. W maju 2009 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego dokonał wyboru Lokalnych Grup Działania (LGD) do realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju (LSR) w ramach osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Przyjazne Mazowsze” znalazło się wśród 35 wybranych LGD z terenu województwa mazowieckiego.

Obszar działania Administracyjnie obszar objęty Lokalną Strategia Rozwoju LGD Przyjazne Mazowsze należy do województwa mazowieckiego, powiatu płońskiego. Stowarzyszenie działa na obszarze 1224 km2, z czego użytki rolne stanowią 75%, w tym 81,2% to grunty rolne. Liczba mieszkańców tego obszaru wynosi 57761 . Misja LGD Przyjazne Mazowsze Ważne zadania do spełnienia to przede wszystkim:

  1. Aktywizowanie ludności wiejskiej do wzięcia udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich.
  2. Upowszechnianie informacji o warunkach i zasadach udzielania pomocy na realizację projektów przekładanych przez wnioskodawców, kryteriach wyboru projektów oraz sposobie wyboru wniosku o przyznanie pomocy w ramach realizacji LSR.
  3. Pomoc i doradztwo w zakresie przygotowania projektów.
  4. Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym (seminariów, szkoleń, konferencji i konkursów) oraz imprez kulturalnych (festiwale, targi, pokazy i wystawy) służących promocji regionu i jego tożsamości kulturowej.
  5. Współdziałanie gminami, szkołami rolniczymi, ośrodkami doradztwa rolniczego, organizacjami władzy administracji państwowej i samorządowej.
  6. Współpraca z organizacjami społecznymi, jednostkami naukowo-badawczymi i produkcyjnymi, producentami i przedstawicielami agrobiznesu w kraju.
  7. Tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, turystycznego i kulturalnego poprzez wspieranie inicjatyw mieszkańców, przedsiębiorców, rolników.
  8. Podejmowanie działań na rzecz ochrony, promocji i wykorzystania zasobów dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego i historycznego, zabytków ruchomych i nieruchomych.
Nasi beneficjenci
Program LGD kierowany jest do mieszkańców gmin obszaru LSR, a w szczególności rolników, przedsiębiorców, twórców, przedstawicieli organizacji i instytucji, lokalnych liderów i wszystkich tych, którzy mają pomysł na rozwój regionu i poprawę jego atrakcyjności.

Specyfika obszaru
Na specyfikę obszaru LGD Przyjazne Mazowsze składają się następujące elementy: bliskość Warszawy, dziedzictwo kulturowe, związki z historią żydowską, szlak sienkiewiczowski, guzik sochociński z muszli rzecznej, zagłębie truskawek i innych owoców a także obszary chronionego krajobrazu – „Zielone Płuca Polski”. Na terenie LGD można spotkać zabytkowe zespoły folwarczne świadczące o rolniczym charakterze regionu. Znajdują się tu liczne dworki, zespoły pałacowe oraz parki, pozostałości po posiadłościach ziemskich.
Na naszym obszarze, w Potyrach, w gm. Naruszewo, znajduje się najstarszy w Europie grób konia, na cmentarzu amfor kulistych z okresu neolitu.
Warto też wiedzieć, że w 1595r. w Sarbiewie, (gm. Baboszewo) urodził się ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski - poeta, teoretyk literatury, filozof, którego papież Urban VIII uhonorował Wieńcem Laurowym, najwyższym odznaczeniem dla poetów tamtych czasów, porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla.
Atrakcją dla turystów są rowerowe szlaki turystyczne, spływy kajakowe, ścieżki edukacyjne. Istotnym elementem postrzegania tego regionu jest Sołectwo Złotopolice, zawdzięczające popularność serialowi „Złotopolscy”.
Teren LGD znajduje się przede wszystkim w zlewni trzech rzek Wisły, Narwi i Wkry. Wkra to prawy dopływ Narwi. Rzeka ze względu na swój meandrowaty przebieg tworzy niezwykle malowniczy i ciekawy krajobraz. Pod względem czystości jest zaliczana do III klasy co wyklucza ją z wykorzystywania do celów rekreacyjnych. Ciekawostką jest rzeka Narew, która jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie przykładów rzeki anastomozującej (wielokorytowej), zwanej „warkoczową”, która płynie siecią rozgałęziających się i łączących koryt.
Jesteśmy na etapie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju i współpracy z przedstawicielami gmin, które są członkami naszej grupy działania. Poszukujemy wspólnych walorów naszego obszaru, które staną się produktem turystycznym regionu. Jednak przede wszystkim staramy się nawiązać bezpośrednią współpracę z mieszkańcami powiatu płońskiego


Opracowanie: Danuta Kucińska, Magdalena Gołębiowska
Powrót