ARCHIWUM LGD 2009


Bruksela

Propozycja współpracy z belgijską Lokalną Grupą Działania – Hageland+

Królestwo Belgii liczy 10 milionów mieszkańców. Kraj ten wyróżnia duża gęstość zaludnienia – 346 osób na km2. Funkcjonuje tu tylko 10 LGD. Jedną z nich jest Hageland + powstała w 1997 r. na terenie prowincji Brabancja Flamandzka. Jej obszar działania to 62 727 ha i 134 000 mieszkańców. Lokalna Strategia Rozwoju Hageland+ jest uwarunkowana bliskością 2 dużych miast: Brukseli - stolicy Belgii i Unii Europejskiej oraz Leuven - stolicy prowincji z najstarszym uniwersytetem w krajach Beneluksu. Przez prowincję prowadzą 2 duże autostrady.
Czynniki te wpływają na cenę nieruchomości powodując, że miejscowa ludność ma trudności z zakupem ziemi. Duży napływ ludności miejskiej na te piękne krajobrazowo i żyzne tereny osłabia naturalne więzi międzyludzkie oraz powoduje wyraźne rozwarstwienie tamtejszej społeczności. Pozytywną stroną napływu mieszkańców z Brukseli i Leuven na obszar funkcjonowania Hageland+ jest rozwój nowych rodzajów usług, bowiem przybywający mają inne potrzeby niż tubylcy. Stąd co raz większe zapotrzebowanie na miejsca wypoczynku dla turystów, na ciekawe oferty spędzania wolnego czasu. Krajobraz z dużą ilością lasów, żyzne ziemie i doświadczenie rolnicze mieszkańców oraz wartości kulturowe to atuty tego obszaru. Dla tej prowincji ma również znaczenie możliwość korzystania z wiedzy centrów badawczych w Leuven. Sprzyja to tworzeniu przetwórni artykułów spożywczych.

Strategia Hageland + zakłada między innymi:
- ożywienie gospodarcze w centrach rolniczych
- rozwój gospodarki miejscowej
– produkcji ogrodniczej, przetwórstwa z użyciem nowych technologii, - tworzenie bazy turystycznej i rekreacyjnej,
- wzrost kapitału bazowego poprzez utrzymanie niezmienionego krajobrazu .
.
Pierwsze działania Hageland + były skierowane do grupy ogrodników z Brabancji. Jednak działalnością niejako sztandarową stał się recykling pozostałości po świecach pozyskiwanych z kościołów ( 70 punktów zbierania resztek świec) i wtórna produkcja pięknych świec: kościelnych, dekoracyjnych oraz na specjalne zamówienia. Ta LGD dodatkowo organizuje warsztaty wytwarzania świec. Oprócz przemysłu świecowego grupa promuje sprzedaż produktów lokalnych takich jak wino, piwo, sery, dżemy. Jej dziełem jest restauracja i bistro, a także sklep, w którym można nabywać produkty lokalne przede wszystkim słynne świece, ciemne piwo Damiana, dewocjonalia i inne artykuły rękodzielnicze.
Grupa prowadzi wynajem rowerów i całą obsługę związaną z turystyką kolarską. Aktualnie Hageland + ma 75 pracowników, natomiast zarząd wraz z instruktorami liczy 14 osób.

Dotychczasowe osiągnięcia tamtejszej społeczności przy udziale Hageland + są następujące: - budowa mostków rowerowych,przekształcenie obiektów sakralnych w centra dla dzieci,
- utworzenie miejsc pracy dla miejscowej ludności- warzelnie piwa,
- utworzenie szlaków historycznych,
- połączenie ścieżek rowerowych ze ścieżkami z sąsiednim lgd i popularyzacja kolarstwa turystycznego,
- reintegracja starszego społeczeństwa z wsią,
- różnorodne projekty na rzecz turystyki biznesowej,
- redukcja zależności między producentem jabłek a konsumentem poprzez inicjatywy eliminujące pośredników,
- projekty ekonomiczno-społeczne polegające na znalezieniu pracy dla bezrobotnych pozostających bez pracy przez 1 rok lub 5 lat.

Wszystkie lokalne grupy działania w Belgii zgłaszają swój akces do tworzenia międzynarodowych projektów współpracy. Hageland + jest zainteresowany współpracą z polską lokalną grupą działania. Z krótkiej charakterystyki lgd publikowanej przez belgijski Departament Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli wynika, że Hageland + obejmuje swym zasięgiem pagórkowate tereny z uprawą owoców, wyróżniające się z niską stopą zatrudnienia. Tematy do realizacji w ramach Projektu Współpracy to:

- wzmocnienie gospodarki na terenach wiejskich,
- waloryzacja turystyczno-rekreacyjnych i kulturalno-edukacyjnych atutów regionu,
- odnowa krajobrazu i środowiska,.
- integracja społecznie wrażliwych grup.

Zmierzając do wymiany doświadczeń i działań w ramach Projektu Współpracy należy pamiętać, że projekt musi wypełniać przynajmniej jeden z wymienionych powyżej elementów Lokalnej Strategii Rozwoju Hageland +. Zainteresowani podjęciem współpracy z tym partnerem mogą kontaktować się pisząc na adres e-mailowy: hagelandplus@vlaamsbrabant.be;
Hageland +, ma imponujący dorobek i interesujące doświadczenia z zakresu rozwoju obszarów wiejskich stąd złożona propozycja współpracy jest godna rozważenia. Zarząd tej belgijskiej LGD prezentował swoje osiągnięcia przedstawicielom: lokalnych grup działania z województwa mazowieckiego i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podczas wizyty studyjnej „ Instytucje Europejskie realizujące politykę rozwoju obszarów wiejskich w Brukseli” w październiku br . Spotkanie z przedstawicielami Hageland+ i poznanie ich wieloletniego dorobku jest promocją najlepszych praktyk a tym samym należy do zadań obligatoryjnych Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zawartych w Planie Działania KSOW w Województwie Mazowieckim na lata 2008 -2009.
Bruksela Bruksela Bruksela
Powrót