O Programie Leader

Leader jest programem operacyjnym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007 - 2013, jako tzw. Oś 4, który określa sposób wykorzystania środków unijnych w Polsce.


Z punktu widzenia tego programu ważne są także działania Osi 3 PROW:
- Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,
- Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,
- Odnowa i rozwój wsi.

Istotą Leadera jest budowanie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców, przyczynianie się do powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, a także polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami i ich waloryzacja. Leader jest oddolnym, partnerskim i przekrojowym podejściem włączającym partnerów sektora publicznego, społecznego i gospodarczego do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw. Program jest realizowany przez partnerstwo tych trzech sektorów zwane Lokalną Grupą Działania (LGD).

Partnerstwo Lokalna Grupa Działania i Lokalna Strategia Rozwoju
Warunkiem działania LGD jest chęć rozwoju własnego regionu poprzez wykorzystanie jego lokalnych zasobów. Nigdy jeszcze społeczność wsi i małych miast nie miała takiej możliwości samodzielnego decydowania o tym na co zostaną wykorzystane środki europejskie. To społeczność opracowuje Lokalną Strategię Rozwoju (LSR), której realizacja odbywać się będzie poprzez projekty przygotowywane i realizowane przez różnych beneficjentów. Dla realizacji LSR będzie można składać projekty na warunkach takich samych jak określone zostały w trzech w/w Działaniach Osi 3 oraz na tzw. „małe projekty”.

Projekty dla beneficjentów
W swojej strategii Lokalna Grupa Działania (LGD) określa jakie rodzaje projektów preferuje dla jej realizacji oraz kryteria oceny projektów.
Lokalna Grupa Działania (LGD) ogłasza nabór projektów, po uzgodnieniu terminów z Urzędem Marszałkowskim, a następnie - zbiera projekty od beneficjentów - dokonuje, za pośrednictwem Rady Decyzyjnej, oceny ich zgodności ze strategią i wybiera projekty do dofinansowania - ustala listy rankingowe według określonych w strategii kryteriów oceny oraz przekazuje je do odpowiednich instytucji wdrożeniowych, gdzie poddawane są tylko ocenie formalnej. W przypadku błędów formalnych, beneficjent wzywany jest do ich poprawienia a następnie zawierane są stosowne umowy. Beneficjenci Osi 3 mogą też realizować projekty wnioskując bezpośrednio do instytucji wdrożeniowych.

Szkolenia i doradztwo:
LGD będzie też dysponować środkami na wspieranie potencjalnych beneficjentów w przygotowaniu projektów, doradztwo, szkolenia itp. Otrzyma również środki na działalność administracyjno-biurową i szkoleniowo doradczą a także realizację projektów współpracy regionalnej i międzynarodowej. Zapraszamy do współpracy.
Nasza LGD jest otwarta i wszyscy zainteresowani i chętni do współpracy mogą do niej przystąpić. Deklaracje członkowskie i Lokalna Strategia Rozwoju udostępnione są na naszej stronie internetowej
  • www.lgdpm.pl

  • wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować pod numer telefonu: 604 261 725 – Prezes Stowarzyszenia „Przyjazne Mazowsze” Grażyna Opolska.
    Zachęcamy mieszkańców gmin z obszaru LSR do tworzenia koncepcji projektów, pierwszy nabór przewidujemy w drugiej połowie 2009 - szczegółowe informacje będą udostępnione na stronach internetowych stowarzyszenia, a także gmin i powiatu. Liczymy na aktywność mieszkańców i na złożenie dużej ilości projektów a my, za pośrednictwem naszego biura, będziemy służyć radą i pomocą.

    Opracowała: Danuta Kucińska
    dodano: 2009-06-17